Jak zapobiegać nowotworom

Mimo, że nowotwór to znana od lat choroba, to wciąż, co roku umiera na nią bardzo wiele osób. Oczywiście im wcześniej nowotwór zostanie wykryty tym lepiej. Nigdy nie ma gwarancji, że nowotwór nie zaatakuje naszego organizmu, jednak można podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć ryzyko zaatakowania przez chorobę.

1. Odpowiednie odżywianie/ dieta antyrakowa

Jej wskazania to jedzenie dużej ilości warzyw oraz owoców około 400g dziennie, wskazane są również pełnoziarniste zbożowe produkty. Dzięki tym produktom zmniejszamy ryzyko zachorowań na nowotwór jamy ustanej, gardła, przełyku, żołądka oraz jelit. Należy również ograniczyć czerwone oraz wysoko przetworzone mięso, co zmniejszy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Oczywiście standardowo należy dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

2. Nie pal

Wiadomo, że palenie szkodzi zdrowiu i sprzyja nowotworom, można to wyczytać na każdej paczce papierosów, jednak to nie powstrzymuje bardzo wielu osób od palenia. Palenie bierne również jest szkodliwe, dlatego warto pomyśleć o swoich bliskich i nie truć ich nikotyną. Tytoń to nie tylko palenie, nie należy używać tytoniu w żadnej postaci.

3. Odpowiednia masa ciała

Wprawdzie ma to mniejsze znaczenie, ale warto utrzymywać odpowiednią masę ciała.

4. Promienie słoneczne

Unikaj nadmiernej ilości promieni słonecznych oraz stosuj filtry na opalanie. Promienie słoneczne mogą być przyczyną raka skóry.

Rak skóry – jak się chronić przed czerniakiem

5. Niebezpieczne miejsca pracy

Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli w miejscu pracy narażony jesteś na szkodliwe substancje rakotwórcze.

6. Regularne badania

Regularne badania są bardzo ważne, ale lekceważone przez większość osób. Tymczasem im wcześniej wykryty nowotwór tym skuteczniejsza walka z nim.