Jak komunikować się z osobą chorą na raka?

Kiedy przyjaciel lub ukochana osoba otrzyma diagnozę raka, ważne jest, aby tam być i okazywać Ci troskę. Ale znalezienie właściwych słów może być trudne. Co możesz powiedzieć, co nie przestraszy ani nie zdenerwuje twojego przyjaciela lub ukochanej osoby? Co możesz powiedzieć, że da im nadzieję i siłę potrzebną do walki z rakiem? Niedawno poprosiliśmy pacjentów z rakiem, osoby, które przeżyły i opiekunów w naszej społeczności na Facebooku, aby podzielili się najlepszymi rzeczami do powiedzenia osobie chorej na raka.

Co powiedzieć pacjentowi chorującemu na raka

Przykładowe zwroty:

  • „Razem przez to przejdziemy. Nie jesteś sam w obliczu raka.”
  • „Modlę się za ciebię.”
  • „Jestem tu dla ciebie.”

Następnie postępuj zgodnie z tym co powiedziałeś i naprawdę tam bądź. Nie pytaj, co możesz zrobić, aby pomóc, ani nie mów: „Daj mi znać, jeśli będziesz czegoś potrzebować”. Wiele osób nigdy nie poprosi o pomoc, mimo że jej potrzebują. Zamiast tego wskocz i zrób wszystko, co możesz, aby ułatwić życie swojemu przyjacielowi lub ukochanej osobie. Dostarczaj posiłki. Idź na spotkania. Słuchać. Trzymajcie się za ręce. Zaproponuj obejrzenie filmu lub wyprowadzenie psa. Może warto polecić medyczne blogi (www.RynekFarmaceutyczny.pl), na których są opisane historie ludzi, którym udało się pokonać różnego typu choroby?

Komunikuj się w pozytywny sposób

Wybieraj pozytywne, pełne nadziei słowa, ale nie dawaj ludziom fałszywej nadziei ani nie mów o skutkach raka innych ludzi. Pamiętaj, że każda osoba jest inna, a słuchanie historii innych ludzi może przestraszyć twojego przyjaciela lub ukochaną osobę. Po prostu coś powiedz. Wiele osób ignoruje pacjentów z rakiem i ich opiekunów, gdy są diagnozowani, ponieważ nie wiedzą, co powiedzieć. Ale to tylko sprawia, że ​​czują się gorzej. Czasami wystarczy „cześć” lub „kocham cię”. Ponadto możesz użyć takich zwrotów:

  • „Jesteś silny. Możesz to zrobić.”
  • „To jest do bani. Kocham cię.”
  • „Nigdy nigdy nigdy się nie poddawaj.”

Posłuchaj. Twój przyjaciel lub ukochana osoba ma wiele do przemyślenia, a jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać, jest bycie przy niej, wsparcie, wysłuchanie. Nie skupiaj się na własnych zmartwieniach i smutku z powodu diagnozy przyjaciela lub bliskiej osoby. Osoba chora nie powinna czuć, że musi się tobą opiekować. Zamiast tego zaoferuj siłę, humor i praktyczną pomoc. „Od czego zaczynamy? Jesteśmy w tym razem”. Zaakceptuj, że czasami zawodzą nas słowa. Często najlepszą rzeczą jest zaoferowanie uścisków, przytulenie się i powiedzenie „kocham cię”.

1 thought on “Jak komunikować się z osobą chorą na raka?

  1. Wsparcie rodziny jest najważniejsze. W takiej sytuacji pozostanie samemu to dodatkowe obciążenie psychiczne, które nie pomaga w przejściu przez leczenie.

Comments are closed.