Co to jest miażdżyca?

lekarz

Miażdżyca to stan, w którym ściany tętnic ulegają pogrubieniu i mogą prowadzić do niedrożności.

Miażdżyca to stan, w którym ściany tętnic ulegają pogrubieniu i mogą prowadzić do niedrożności. Jest to spowodowane przez lipidy, czyli cholesterol i kwasy tłuszczowe, które odkładają się w ścianie naczynia. Stan ten może być wywołany nadciśnieniem, paleniem, cukrzycą, otyłością lub genetyką.

Gromadząca się w ten sposób płytka nazębna blokuje przepływ krwi przez tętnicę i powoduje uszkodzenie otaczającej ją tkanki. Może to spowodować ból w klatce piersiowej (dławicę piersiową), duszność, zawał serca lub udar.

Funkcja śródbłonka i jej rola w miażdżycy

Funkcja śródbłonka wskazuje na elastyczność ściany tętnicy. Jest to miara tego, jak dobrze tętnica rozszerza się i kurczy w odpowiedzi na zmiany ciśnienia krwi.

Dysfunkcja śródbłonka jest często powiązana z miażdżycą, która jest postępującą chorobą, która może prowadzić do udaru mózgu i zawału serca. Wykazano jednak, że dysfunkcja śródbłonka może być również spowodowana innymi czynnikami, takimi jak wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca.

Test podatności tętnicy aorty (AAC) mierzy elastyczność aorty i ciśnienie potrzebne do przepływu krwi.

Proces miażdżycy

Miażdżyca to stan, w którym w tętnicach powstają blaszki miażdżycowe. Te płytki składają się z tłuszczu, cholesterolu, wapnia i innych substancji. Proces rozpoczyna się od nagromadzenia monocytów na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych.

Proces rozpoczyna się od nagromadzenia monocytów na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych. Monocyty zamieniają się następnie w makrofagi i zaczynają wytwarzać substancje wywołujące stan zapalny w tętnicach. Substancje te obejmują cytokiny, chemokiny i czynniki wzrostu.

Wiele pomocnych porad na temat dbania o zdrowie i zażegnywania chorób uzyskasz pod adresem www.nadwrazliwosc.pl.

Tworzenie blaszki miażdżycowej

Tworzenie się płytek w tętnicach zaczyna się od warstwy makrofagów wypełnionych cholesterolem, które wyściełają ścianę tętnicy. Komórki te wydzielają substancje, takie jak lipidy i enzymy proteolityczne, które powodują stan zapalny i uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych. Proces zapalny powoduje napływ białych krwinek, które uwalniają czynniki wzrostu i cytokiny stymulujące proliferację komórek mięśni gładkich. Komórki mięśni gładkich produkują kolagen w celu naprawy uszkodzonych obszarów ściany tętnicy, ale kolagen ten wytwarza również tkankę bliznowatą, która zwęża światło tętnicy.

Tworzenie się blaszek miażdżycowych jest powolnym procesem trwającym przez dziesięciolecia, przechodzącym od smug tłuszczowych we wczesnych stadiach do włóknistych blaszek w późniejszych stadiach.

Ważne jest, aby zrozumieć, jak miażdżyca wpływa na ogólny stan zdrowia

Jak zdrowe odżywianie i codzienne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi miażdżycy?

Miażdżyca to choroba, w której wewnątrz tętnic gromadzi się płytka nazębna. Może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu i innych poważnych problemów.

Aby zapobiec miażdżycy, należy utrzymywać zdrową dietę i regularnie ćwiczyć. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy.