7 wskazówek dotyczących profilaktyki nowotworowej

40% nowotworów można zapobiec. Nowe programy wczesnego wykrywania oraz dostępna wiedza są niezbędne do zmniejszenia zachorowalności na chorobę, która nadal jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Dziś przedstawiamy kilka wskazówek, jak zapobiegać nowotworom.

Wczesne wykrycie raka może uratować życie wielu osób

Dlatego tak ważne jest prowadzenie kampanii profilaktyki pierwotnej na wszystkich poziomach oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia prowadzenia zdrowego trybu życia. Dobre nawyki są niezbędne, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na każdy rodzaj nowotworu. Z drugiej strony, złe nawyki są przyczyną wielu nowotworów, dlatego należy prowadzić zdrowy tryb życia i zmienić niezdrowe nawyki.

1. Pożegnaj się z tytoniem

Powinno być jasne, że tytoń jest jednym z głównych wrogów naszego zdrowia. W rzeczywistości jest on przyczyną praktycznie wszystkich zgonów z powodu raka płuc, który jest najczęstszym typem raka u mężczyzn i drugim co do częstości występowania u kobiet. Występuje tu również duża liczba innych nowotworów, takich jak rak krtani, przełyku i pęcherza moczowego. W szczególności palenie jest przyczyną jednej trzeciej zgonów z powodu nowotworów.

2. Stosuj zdrową dietę

Spożywaj pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i zboża. Z drugiej strony należy ograniczyć spożywanie pokarmów wysokotłuszczowych. Zaleca się również spożywanie większej ilości ryb niż mięsa, a jeśli chodzi o mięso, należy wybierać mięso białe.

3. Ćwicz regularnie

Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny jest jednym z największych sprzymierzeńców naszego zdrowia. Nie tylko pomaga nam być w lepszej kondycji, ale także znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

4. Pozbądź się zbędnych kilogramów

Nadwaga jest jedną z głównych przyczyn wielu rodzajów nowotworów, takich jak rak przełyku, trzustki, piersi czy jelita grubego. Aby osiągnąć idealną wagę, należy prowadzić aktywny tryb życia, regularnie ćwiczyć i stosować zdrową, zrównoważoną dietę.

5. Zmniejsz spożycia alkoholu

Alkohol jest sprawcą wielu rodzajów nowotworu, w tym raka okrężnicy, wątroby, jamy ustnej i piersi.

6. Opalaj się z rozwagą

W ostatnich dziesięcioleciach gwałtownie wzrosła liczba przypadków zachorowań na raka skóry. Głównym czynnikiem ryzyka jest opalanie się bez ochrony. Zawsze unikaj centralnych godzin dnia.

7. Zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze

Nadmierne zmęczenie, nieuzasadniona utrata wagi, krwawienie z jelit, wszelkie zmiany w znamieniu lub uporczywy ból to niektóre z sygnałów ostrzegawczych, które należy skonsultować z lekarzem.

Więcej wpisów o tym jak żyć zdrowo, znajdziesz w serwisie https://www.wtoku.pl/.

Przestrzeganie tych prostych wskazówek pomoże Ci zapobiec wystąpieniu raka i, co równie ważne, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, nie wahaj się zgłosić do lekarza.