Choroba bostońska – objawy i zapobieganie

Choroba bostońska zwana potocznie bostonką to infekcja wirusowa, która najczęściej dotyka dzieci. Nazwa choroba pochodzi od rejonu, w którym doszło do jej ogromnej epidemii. Typowymi objawami bostonki jest gorączka oraz krostki na ciele. Wzrost zachorowań na chorobę bostońską obserwuje się w przedszkolach oraz żłobkach w szczególności w okresie jesiennym.

Chorobę bostońską wywołuje wirus o nazwie coxsackie rozprzestrzeniający się drogą kropelkową i atakujący zazwyczaj dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia. Jednak, na bostonkę może zachorować również osoba dorosła. Wirus wywołujący chorobę bostońską jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ może przyczynić się do poronienia.

Objawy choroby bostońskiej

Chorobę bostońską charakteryzuje wysypka w postaci grudkowatych krostek, które najczęściej pojawiają się na dłoniach, podeszwach stóp, w miejscach intymnych oraz odbycie, a także wewnątrz jamy ustnej. Jednak najpierw wg opisu przebiegu choroby na stronie medycznie.pl występują zaczerwienienia, które następnie przeobrażają się w typowe dla bostonki zgrubienia z pęcherzykami. Występuje również wysoka gorączka.

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka bądź u siebie podobne objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Choroba bostońska musi być leczona przez specjalistę, a chory musi pozostać w domu, by nie zarażać innych osób.

Zapobieganie chorobie bostońskiej

Choroba bostońska jest infekcją wirusową, zatem w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia należy dbać o higienę, a przede wszystkim pamiętać o myciu rąk po każdym wyjściu z toalety, a także przed przyrządzaniem posiłków dla dziecka. Należy również często wyparzać smoczki oraz inne przedmioty, które małe dzieci biorą do buzi oraz prać dziecięce ubrania i pluszowe zabawki, ponieważ mogą one stanowić siedlisko wirusów.