Poprawmy kondycję układu krążenia – obniżmy zły cholesterol

maslo

Jego zbyt wysoki poziom może mieć wiele przyczyn, jednak zazwyczaj wynika ze złej diety, niskiej aktywności fizycznej i zbyt dużej masy ciała. Lekarze i dietetycy przyznają, że dieta jest w tym przypadku kluczowa, a odpowiednio zbilansowana może pomóc utrzymać cholesterol na odpowiednim poziomie.

Należy wiedzieć, że dobroczynny wpływ na cholesterol mają przede wszystkim owoce, warzywa, grube kasze, produkty z pełnoziarnistej mąki, otręby, płatki owsiane, muesli. Warto zadbać o odpowiednią ilość ryb w diecie – zawierają one kwasy omega-3, które wpływają na obniżenie poziomu trójglicerydów, a także cholesterolu we krwi. Najbardziej wskazane to: łosoś, tuńczyk, makrela, halibut, śledź, szprotki. Najpierw przestawmy się na dietę śródziemnomorską – uważa się, że jest najzdrowszą w kwestii dbania o poziom cholesterolu. Oto jej założenia: do każdego głównego posiłku zalecane są – kilka kropli oliwy z oliwek, produkty pełnoziarniste, co najmniej 2 porcje warzyw i 1-2 porcje owoców.

Spożywajmy też takie oto produkty (każdego dnia): cebula (na przykład kilka krążków), czosnek (na przykład 2-3 ząbki), 2 porcje (na przykład mały kubeczek jogurtu i 1 szklanka mleka) produktów mlecznych (najlepiej niskotłuszczowych), 1 porcja (mała garść) orzechów lub nasion. Natomiast w ciągu tygodnia spożywajmy: co najmniej 2 porcje ryby lub owoców morza, 2-4 jajka, maksymalnie 3 porcje ziemniaków, maksymalnie 2 porcje mięsa.

Kluczowy dla zdrowia jest także dobry sen. A jeżeli się nie wysypiasz i nie wiesz dlaczego, odpowiedź znajdziesz pod linkiem https://www.platine.pl/lepszy-sen-czyli-dlaczego-sie-nie-wysypiamy/.

Trzeba też wiedzieć, że cholesterol to magazyn energetyczny na wypadek na wypadek długotrwałego wysiłku fizycznego. Jeśli chcemy więc ten magazyn uszczuplać, zalecany jest wówczas długotrwały umiarkowany wysiłek – energiczny spacer, jazda rowerem czy chociażby wchodzenie po schodach (zamiast jazdy windą).