Dlaczego pocisz się podczas snu?

sen

Nic dziwnego, że pocimy się w upalny dzień lub po treningu na siłowni. Pot to płyn, który powstaje w wyniku pocenia się gruczołów potowych znajdujących się w skórze. Uwalniany jest na ogół w momencie, gdy ciało człowieka narażone jest na działanie wysokich temperatur, a także podczas i po wysiłku fizycznym.

Możliwe jest również, że nasze ciało poci się w nocy. Wiele osób jest przyzwyczajonych do budzenia się oblanych potem, co może być bardzo niekomfortowe, a czasem nawet niepokojące. Jeśli chcesz wiedzieć, co powoduje taką sytuację, nie przegap tego artykułu.

Główne przyczyny nocnych potów

Budzenie się zlanym potem to bardzo nieprzyjemne uczucie, na które niestety cierpi wiele osób. W rzeczywistości, czasami może to być nawet powód do niepokoju. Oto możliwe przyczyny
Przede wszystkim temperatura w pomieszczeniu musi być odpowiednia. Idealna temperatura dla dobrego nocnego wypoczynku wynosi od 18 do 22°C, w zależności od osoby. Powyżej tej temperatury organizm uruchamia mechanizmy do chłodzenia ciała, co utrudnia sen.

Dlaczego więc pocisz się, gdy śpisz i jest zimno? Poniżej 18°C organizm pełni funkcję odwrotną, tzn. zwiększa aktywność wewnętrzną w celu wytworzenia ciepła, co z kolei prowadzi do częściowego pocenia się i przerwania snu.

Oprócz ciepła otoczenia, wilgotność ciała to kolejny element, który powoduje nocne poty. Jak temu zaradzić? Otóż pozbądź się zimowego koca, a grubą piżamę zastąp cieńszą lub luźną koszulką. Dzięki temu Twoje ciało będzie odczuwać chłód. Przed pójściem spać można też wziąć orzeźwiający prysznic. Możesz też sprawdzić polemika.pl, żeby uzyskać podobne porady na wiele różnych obszarów Twojego zdrowia.

Nocne poty jako objaw choroby

Jaka choroba powoduje duże pocenie się? Jednym z przykładów jest grypa.

Objawy grypy obejmują nocne poty połączone z gorączką. To, czy pocenie się jest związane z chorobą zakaźną (np. AIDS lub gruźlicą) zależy od czasu trwania: jeżeli pocenie się trwa dłużej niż dwie lub trzy noce, jest to coś poważniejszego niż zwykłe przeziębienie.

Dodatkowo pocenie się może być spowodowane nadpotliwością. Jest to stan, który powoduje ekstremalne pocenie się, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jest to spowodowane wydzielaniem przez gruczoły potowe większej ilości płynu niż normalnie. Jeśli cierpisz na tę przypadłość, powinieneś natychmiast udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy sposób leczenia nadpotliwości w Twoim przypadku. Na koniec należy pamiętać, że stosowanie leków (zwłaszcza przeciwgorączkowych i przeciwdepresyjnych) może zwiększyć częstość akcji serca i w konsekwencji wywołać nadpotliwość.