Jak leczyć żylaki w czasie ciąży?

zylaki

Jedną z najczęstszych zmian fizycznych, które dotykają kobiety w czasie ciąży, jest pojawienie się żylaków.  Żylaki pojawiają się zwykle w drugim trymestrze ciąży, zwłaszcza u nowych matek (około 25%). Dzieje się tak dlatego, że przyrost masy ciała powoduje ucisk na naczynia krwionośne, co spowalnia krążenie krwi. Wszystko to wraz ze zwiększonym wydzielaniem hormonów, takich jak progesteron, które sprzyjają rozszerzaniu się żył.

Ćwiczenia.

Żadna z tych metod nie jest w 100% skuteczna, ale pomagają nam one w walce z dokuczliwymi i nieestetycznymi żylakami. Na tym etapie bardzo zalecane są umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Pływanie jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko działa odstresowująco i zwiększa siłę mięśni, ale także pobudza krążenie krwi. Bardzo korzystny jest również codzienny, co najmniej półgodzinny spacer, choć należy unikać zbyt długiego stania (nie dłużej niż godzinę).

Postawa ciała.

Zaleca się również spanie ze stopami spoczywającymi na wysokości 10-15 cm nad resztą ciała. Pozwoli to złagodzić ból i uczucie ciężkości spowodowane żylakami, a także zapobiegnie pojawieniu się kolejnych. Nie należy nigdy siadać ze skrzyżowanymi nogami, a w okresie ciąży należy unikać noszenia butów na wysokim obcasie.

Kąpiele lecznicze.

Bardzo skutecznym sposobem jest stosowanie naprzemiennych kąpieli nóg w ciepłej i zimnej wodzie. Kontrast temperatur sprawia, że żyły kurczą się i rozszerzają, co sprzyja ich elastyczności. Najlepiej jest podawać wodę pod znacznym ciśnieniem, używając głowicy prysznica w kierunku do góry, trzymając zimną wodę przez 30 sekund, a letnią przez 15 sekund.

Masaż.

W leczeniu żylaków w czasie ciąży ważne jest także częste masowanie kostek, aby ułatwić krążenie, ponieważ jest to obszar najbardziej narażony na uszkodzenia. Jeśli żylaki sprawiają nam ból, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie lodu, choć jeśli wolimy, możemy kupić specjalne olejki do tego celu w zielarniach i aptekach. Jeśli to możliwe, najlepiej udać się do specjalisty, który rozładuje napięcie wszystkich naszych mięśni.

A jeżeli interesujesz się medycyną lub chcesz załagodzić stan chorobowy, znajdziesz fachowe porady zdrowotne na kaszel.pl.

Pończochy.

Istnieją pończochy uciskowe, zaprojektowane specjalnie z myślą o poprawie krążenia w czasie ciąży. Wysokość i ucisk tych pończoch mogą się różnić w zależności od cech każdej kobiety, dlatego w tym przypadku to lekarz decyduje o tym, które pończochy są dla nas najbardziej odpowiednie. Niezbędne jest również noszenie szerokich i wygodnych ubrań.

Jak wspomniano powyżej, środki te mogą okazać się niewystarczające, ponieważ pojawienie się żylaków zależy od wielu czynników (genetyka, dieta, styl życia itp.). Aby na dobre pozbyć się żylaków, nie ma nic lepszego niż udanie się do specjalistycznego ośrodka i skorzystanie z oferowanych przez niego możliwości.