Wpływ diety na jakość walki z rakiem

Wpływ diety na jakość walki z rakiem

Stwierdzenie „jesteśmy tym co jemy” nie pierwszy rzut oka może brzmieć jak kompletna abstrakcja, jednakże to przede wszystkim z jedzenia nasz organizm czerpie wszelkie związki i wartości odżywcze niezbędne do życia w zdrowiu. Jak więc należy się odżywiać, by walka z rakiem była skuteczna, a nasz organizm miał moc na normalne funkcjonowanie.

Przede wszystkim przyjmowanie wartościowych płynów

W walce z rakiem niezwykle ważne jest przyjmowanie dużej ilości „zdrowych” płynów. Bez wątpienia zawsze warto pić duże ilości naturalnej wody mineralnej. Chociaż określana jest ona jako płyn neutralny, to ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.Dobre nawodnienie to podstawa właściwego funkcjonowania oraz wspomagacz oczyszczania z niepotrzebnych toksyn.  Co więcej, w dużej mierze pożądane jest przyjmowanie naturalnie wyciskanych soków ze świeżych owoców. To zawsze duża bomba witaminowa niezbędna dla posiadania zdrowego, mocnego organizmu gotowego na najcięższe batalie. Również nie od dziś znane są antyrakowe właściwości zielonej herbaty. W związku z tym zalecane jest spożywanie minimum dwóch filiżanek dziennie. Warto dzięki niej zastąpić mocną, czarną herbatę.

Co jedzą wygrani?

Przede wszystkim  należy spożywać pokarmy lekkostrawne maksymalnie bogate w witaminy i minerały. Wszystkim borykającym się z problemami rakowymi zalecana jest wysokobiałkowa dieta, której postawą jest chude mięso. Co więcej, do minimum należy ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, gdyż sprzyjają one powstawaniu komórek rakowych. Niezwykle potrzebny w codziennej diecie jest również błonnik spożywczy wspierający procesy trawienia, co znacznie wpływa na dobre samopoczucie osób walczących z chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *