Dzieci i nowotwory

Dzieci i nowotwory

Nowotwory niestety w zauważalnej części dotyczą również dzieci. Mimo iż stanowią drugą co do wielkości przyczynę śmierci u najmłodszych, to rokowania zażegnania problemu w wieku dziecięcym są imponująco dobre i o głowę biją statystyki wyleczeń wszystkich dorosłych. Rozwój i objawy chorób o charakterze onkologicznym są zupełnie inne niż u dorosłych, dlatego ponadprzeciętnie ważne jest bystre oko rodziców na tym etapie życia człowieka.

Nowotwór a wiek dziecka

Bardzo trudno jest znaleźć konkretny związek między wiekiem dziecka, a chorobą nowotworową jaka może go dotknąć. Z drugiej strony statystyki jasno pokazują, iż pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia obserwowana jest największa szansa na wystąpienie ostrej białaczki. Szczególnie dominującą odmianą jest białaczka limfoblastyczna charakteryzująca się szczególnie długim przebiegiem. Odpowiednia diagnoza może być wyraźnie czasochłonna, gdyż objawy u dzieci są niekiedy bardzo niespecyficzne i  trudne do sklasyfikowania.  W późniejszym etapie rozwoju, a w szczególności w wieku nastoletnim znacznie częściej diagnozowane są wszelkiego rodzaju guzy kości oraz układu ruchu dające dużą szansę na całkowite wyleczenie i brak nawrotów choroby w przyszłości.

Przede wszystkim obserwacja

Przyczyna pojawiania się nowotworów u dzieci jest kompletnie nieznana i trudno mówić tu o jakiejkolwiek profilaktyce. Co więcej, wiele z nich daje niespecyficzne objawy, więc należy być szczególnie wyczulonym na niepokojące objawy pojawiające się u dzieci. Intensywny rozwój organizmu przepadający na okres dziecięcy to bardzo dynamiczne zmiany komórek, dlatego szybka reakcja na niepokojące się symptomy zwykle prowadzi do sukcesu. Nie należy jednak popadać w panikę, gdyż odpowiednie leczenie młodych osób w miażdżącej ilości przypadków charakteryzuje się powodzeniem i nie daje o sobie znać w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *