Mastektomia początkiem nowego życia

Mastektomia początkiem nowego życia

Rak sutka, potocznie zwany rakiem piersi to schorzenie, które w 99 procentach dotyczy kobiet. To również najczęściej występujący nowotwór złośliwy z dotykający  przedstawicielki płci pięknej. Choć  to może brzmieć groźnie, daje on jednak bardzo dobre rokowania na całkowite wyleczenie i pożegnanie choroby w niedługim czasie od postawienia diagnozy. Bardzo skuteczną metodą pozwalającą na powrót do zdrowia jest amputacja piersi fachowo zwana mastektomią.

Technika

Mastektomia potocznie zwana amputacją piersi jest techniką gwarantującą bardzo duże powodzenie wygranej walki z rakiem sutka. Zabieg przeznaczony jest dla kobiet, u których guz zajął więcej niż ¼ całej piersi. Mastektomia mimo swojej bardzo wysokiej skuteczności jest  jednak ostatecznością. Nie należy również zaznaczyć, że amputacja piersi nie jest końcem świata i barakiem możliwości powrotu do stanu przed operacją. Już po upływie roku od przeprowadzenia jej istnieje możliwość rekonstrukcji narządu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Badania kontrole pozwalające na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie piersi można rozpocząć już w domu. Samokontrola piersi polegająca na badaniu fizykalnym i zalecana jest przynajmniej raz w miesiącu niezależnie od wieku kobiety. Warto poświęcić kilka minut w ciągu trzydziestu dni, gdyż szybka reakcja zawsze gwarantuje powodzenie leczenia. Co więcej, zachęca się do częstego wykonywania mammografii. Badanie jest niezwykle skuteczne i pozwala wykryć zmiany nowotworowe w bardzo wczesnym ich stadium. Wraz z upływem kolejnych lat kobiety powinny zwiększyć częstotliwość poddawania się mammografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *